לחץ-מאמר-אודות-סקסופון

מאמר אודות סקסופון

סקסופון לעומת כלי נשיפה אחרים הומצא יחסית מאוחר. הוא הומצא במאה התשע עשרה עי אדולף סקס.הכלי אמנם עשוי ממתכת אך הוא שייך לכלי הנשיפה מעץ וזאת בגלל שהפיה שלו מורכבת מעלה או לשונית מעץ שבלעדיה איננו יכולים להפיק את הצליל.ככלל כלי הנשיפה מעץ הם ברובם בעלי לשונית מעץ בודדת או כפולה ויצירת הצליל היא בהרעדת העלה עי נשיפה.סקסופון בנוי משלושה חלקים גוף שבסופו פעמון,צוואר מעוקל ופיה.על הסקסופון התחלנו לשמוע עוד בתקופת התזמורות הצבאיות במאה הקודמת בארצות הברית. מבחינת גוון הצליל שלו סקסופון דומה ביותר לקולו של האדם ולכן הוא הכלי הפופולרי ביותר בשילובים עם שירה. אתן כמה דוגמאות ידועות השיר baker street של גרי רפרטי ,השיר dont go changing של בילי גויל בו מנגן סקסופוניסט דגול בשם פיל וודס והשירcareless whisper של ג'ורג מייקל ועוד .
נגני סקסופון ידועים הם ברובם נגני הג"אז אמנה כמה מהם: צארלי פארקר וסוני סטיט אומני סגנון הביבופ,פול דזמונד אומן הגאז הקלאסי ביצירתו הידועהtake five,קולטריין,סטן גץ בסגנון הגאז עם הנגיעות הלטיניות,גרובר וושינגטון עם שלוב הפאנקי מיוזיק ומייקל ברייקר בסגנון הפיוזן ועוד רבים.
חלוצי נגני סקסופון בישראל: מל קלר,פיאמנטה,מורטון קם,רומן קונצמן,מאמלו,פטר ורטהיימר ועוד שבנו דור המשך עם נגנים כמו מארק רוזן,ניצן עין הבר,אמיר גבירצמן,ועוד רבים וטובים.
הסמל של פסטיבל הגאז שנערך מידי שנה באילת הוא תמונה של סקסופון ואין זה פלא כי לדעתי מכל כלי הנשיפה הסקסופון בצלילו ובנגיעות הנכונות של המנגן בו הוא כלי הנגינה החושני ביותר שקיים.שימו לב שאפילו בסרטים שיש בהם סצינה רומנטית מופיע ברקע ליווי סולו סקסופון.
טרנד לא חדש בארץ ובעולם לשלב סקסופוניסט לאירועים המנגן מוסיקת רקע בליווי פלייבקים סגנונות מוסיקליים שונים מגאז ועד למוסיקה ישראלית. אשמח לייעץ ולקחת חלק בנגינה לכל המעונין.
נדב מלכיאלי,מוסיקאי,בוגר תזמורת צהל - 052-2540189
נגן כלי נשיפה,קלרינט,סקסופון וחלילית ומומחה במגוון סגנונות ממוסיקת כליזמר ועד לגאז ומוסיקה קלה.מופיע בהרכבים מוסיקליים מגוונים לפי בחירה
http://www.nmaf-music.com

מקור המאמר: www.Articles.co.il - מאמרים לשימוש חופשי